Mint <-> Linux



     Tekst ten powstał na podstawie konwersacji (czyt. moich pytań, na które Draco odpowiadał) mojej i Draco na temat podłączenia Atari Falcon z zainstalowanym systemem Mint do sieci TCP/IP kablem nullmodemowym poprzez istniejącą w sieci maszynkę z zainstalowanym systemem Linux.
Po wykonaniu wszystkich opisanych poniżej czynności, mój Falcon zaczął "brykać" w sieci.



Co trzeba mieć:
  1. PC lub inną platformę z zainstalowanym systemem Linux lub Free BSD (na tym testowane)
  2. Atari Falcon lub ST z zainstalowanym systemem Mint
  3. Kabel nullmodemowy
Konfiguracja Linux'a

Aby to wszystko działało trzeba przekompilować kernela z włączonymi opcjami routingu i IPforwardingiem. Ustawiamy pomiędzy komputerami połączenie po PPP na 115200 bodów po RS-232. Czyli wpisujemy poniższe ustawienia w plik /etc/ppp/options:
#Linux
local
/dev/cua0
115200
crtscts
passive
netmask 255.255.255.0
adres_IP_gatewaya:adres_IP_Falcona
asyncmap 0
-vj
Gdzie:
  - adres_IP_gatewaya to numeryczny adres naszego PC
  - adres_IP_Falcona to numeryczny adres Falcona

Oczywiście Falcon musi mieć to IP przydzielone "z góry", czyli musi być (dla routera i DNS'a) jednym z komputerów sieci lokalnej.
Teraz na gatewayu trzeba ustawić frowardowanie pakietów z interfejsu PPP na Ethernet:
arp -s adres_IP_Falcona adres_hardwerowy_karty_ethernet pub
Konfiguracja Minta

Po zainstalowaniu Minta trzeba wymienić starego demona PPP (tego z dystrybucji) na wersje 2.2.0f (albo e). Ten demon ppp wie jak się posłużyć prędkością transmisji danych powyżej 19200 - czyli np. 115200. Do tego potrzebny jest jeszcze nowy kernel, który te prędkości supportuje np. wersja 1.14.7 albo 1.14.8
Następną rzeczą, którą trzeba zrobić jest zainstalowanie nakładki HSMODEM07, aby GEM (z którego korzysta Mint) wiedział co to jest 115200 bodów.

UWAGA !! W doc'u HSMODEM jest napisane, żeby go uruchamiać po MINTNP.PRG, ale to nie jest prawda. Trzeba, żeby HSMODEM byl w katalogu AUTO przed Mint'em.

Teraz należy tak jak w Linux'ie dokonać poniższych wpisów do pliku /etc/ppp/options
# Mint
-vj
-bsdcomp
-pred1comp
asyncmap 0
defaultroute
crtscts
/dev/ttyb
115200
local
adres_IP_Falcona:adres_IP_gatewaya
Ogólnie

Po wykonaniu powyższych zabiegów i odpaleniu PPP nasz przykładowy Falcon powinien widzieć sieć i sam powinien być w niej widziany. U mnie tak było i mogłem sobie spokojnie działać w internecie. Jako przykładowy system na PC wziąłem Linux'a, dlatego że na nim to testowałem, ale prawdopodobnie da jest to zrobić na każdym innym systemie Unix'owym. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrać odpowiednie porty RS-232 (to jest to /dev/cua0).

Życzę udanych prób !!!

Powrot